Nowoczesne rozwiązania nie tylko dla przemysłu...
Nasze pomiary miały dowieść i potwierdzić, że ten eksponat jest największym na świecie bursztynem i były częścią ustanawiania rekordu Guinnessa. Uzyskane wyniki pomiarów to wymiary bryły bursztynu 74 x 57,1 x 42,1 cm, a waga 68,2 kg!
Co warto wiedzieć o największej na świecie bryle bursztynu?
Jest to bursztyn indonezyjski, pochodzący z Sumatry. Złoża bursztynu w Azji południowo-wschodniej, w Indonezji oraz Malezji powstały 20-23 milionów lat temu, a odkryto je w latach 90 XX wieku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujący w złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic drzew liściastych, które do dziś występują w lasach równikowych w Azji.
Bryła bursztynu znajdująca się w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku:
- Waży 68,20 kg
- Ma wymiary: 74 x 57,1 x 42,1 cm
- Pochodzi z kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze
- Powstała z ciemnobrązowej, nieprzezroczystej żywicy
- Ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej
- W świetle ultrafioletowym posiada niebieską i fioletową poświatę
- Podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepka
- Bursztyn zakupiono do zbiorów Muzeum Gdańska, kolekcji Muzeum Bursztynu za cenę ponad 140 tys. złotych.
Cieszymy się że mogliśmy być w tym niezwykłym miejscu i uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu wspólne z Politechniką Gdańską, Głównym Urzędem Miar – Okręgowym Urzędem Miar w Gdańsku, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników, Laboratorium DOWAMETR oraz Biurem Rekordów Księgi Guinessa Guinness World Records.
Jesteśmy dumni, że pasja do metrologii i kompetencje naszych inżynierów pozwalają nam nie tylko wykonywać usługi dla biznesu, ale także brać udział w fascynujących i nietypowych pomiarach eksponatów muzealnych czy też naukowych.
Zawsze wiedzieliśmy, że stosowane przez nas metody pomiarowe i badań nieniszczących znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle i produkcji, ale także w badaniach naukowych i muzealnictwie. Udział w pomiarach 28 czerwca 2022 był kolejnym tego potwierdzeniem. Planujemy nadal kontynuować współpracę z Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w zakresie badań mikrotomograficznych tamtejszych eksponatów. Będzie to kontynuacja współpracy z placówkami naukowymi i muzeami w ramach naszego projektu „ART MEETS SCIENCE”