Czy to największy bursztyn na świecie?

Nowoczesne rozwiązania nie tylko dla przemysłu...

28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, nasi inżynierowie uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu. Dokonali laserowych pomiarów największej na świecie bryły bursztynu w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Nasze pomiary miały dowieść i potwierdzić, że ten eksponat jest największym na świecie bursztynem i były częścią ustanawiania rekordu Guinnessa. Uzyskane wyniki pomiarów to wymiary bryły bursztynu 74 x 57,1 x 42,1 cm, a waga 68,2 kg!

Co warto wiedzieć o największej na świecie bryle bursztynu?

Jest to bursztyn indonezyjski, pochodzący z Sumatry. Złoża bursztynu w Azji południowo-wschodniej, w Indonezji oraz Malezji powstały 20-23 milionów lat temu, a  odkryto je w latach 90 XX wieku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujący w złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic drzew liściastych, które do dziś występują w lasach równikowych w Azji.

Bryła bursztynu znajdująca się w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku:

  • Waży 68,20 kg
  • Ma wymiary: 74 x 57,1 x 42,1 cm
  • Pochodzi z kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze
  • Powstała z ciemnobrązowej, nieprzezroczystej żywicy
  • Ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej
  • W świetle ultrafioletowym posiada niebieską i fioletową poświatę
  • Podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepka
  • Bursztyn zakupiono do zbiorów Muzeum Gdańska, kolekcji Muzeum Bursztynu za cenę ponad 140 tys. złotych.

Cieszymy się że mogliśmy być w tym niezwykłym miejscu i uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu wspólne z Politechniką Gdańską, Głównym Urzędem Miar – Okręgowym Urzędem Miar w Gdańsku, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników, Laboratorium DOWAMETR oraz Biurem Rekordów Księgi Guinessa Guinness World Records.

Jesteśmy dumni, że pasja do metrologii i kompetencje naszych inżynierów pozwalają nam nie tylko wykonywać usługi dla biznesu, ale także brać udział w fascynujących i nietypowych pomiarach eksponatów muzealnych czy też naukowych.

Zawsze wiedzieliśmy, że stosowane przez nas metody pomiarowe i badań nieniszczących znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle i produkcji, ale także w badaniach naukowych i muzealnictwie. Udział w pomiarach 28 czerwca 2022 był kolejnym tego potwierdzeniem. Planujemy nadal  kontynuować współpracę z Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w zakresie badań mikrotomograficznych tamtejszych eksponatów. Będzie to kontynuacja współpracy z placówkami naukowymi i muzeami w ramach naszego projektu „ART MEETS SCIENCE”

Udostępnij: