Czym dokładnie jest inżynieria odwrotna i jakie jest jej zastosowanie?
Inżynieria odwrotna czyli reverse engineering to proces, dzięki któremu można przenieść fizyczny obiekt do wirtualnej rzeczywistości. Digitalizację elementów czyli odtworzenie geometrii części przeprowadza się z wykorzystaniem maszyn i systemów pomiarowych w połączeniu z profesjonalnym oprogramowaniem. Obecnie najpopularniejszą metodą odwzorowywania geometrii detali jest skanowanie 3D, dzięki któremu możemy w szybki i łatwy sposób uzyskać kształty mierzonego komponentu.
Dzięki zaawansowanym narzędziom metoda ta zapewnia sprawdzoną jakość, dokładność i szybkość projektowania, także niestandardowych produktów i skomplikowanych części. Uzyskana w wyniku inżynierii odwrotnej dokumentacja pozwala niemal natychmiast przygotować element do dalszych procesów.
Inżynieria odwrotna wraz z produkcją przyrostową sprawdza się w przypadku produktów o wyjątkowo skomplikowanych geometriach i wielkościach, których nie można zinwentaryzować i wykonać za pomocą tradycyjnych technik. Modelowanie 3D znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z częściami specjalistycznymi, a wymagania są postawione wysoko.
Odtworzony obiekt można po prostu wyprodukować lub wprowadzić do niego innowacje i rozwiązania, dzięki którym możemy poprawiać jakość i wydajność. Inżyniera odwrotna jest więc na co dzień wykorzystywana przez działy badań i rozowju R&D oraz w projektowaniu przemysłowym do poprawy innowacyjności produktów i rozwiązań.
Kiedy warto zlecić nam wykonanie inżynierii odwrotnej?
Inżynieria odwrotna umożliwia uzyskanie modelu obiektu rzeczywistego w formie zdigitalizowanej 3D trójwymiarowej. W praktyce inżynieria odwrotna znajduje zastosowanie m.in.:
- W procesach związanych z drukiem 3D oraz w produkcji przyrostowej (additive manufacturing)
- Inżynieria odwrotna jest dzisiaj chlebem powszednim w medycynie m.in. w transplanotologi, ortopedii, protetyce
- W projektowaniu przemysłowym przy przechodzeniu z fazy prototypowania do etapu przygotowania dokumentacji konstrukcyjnej i wdrożeniowej czyli do digitalizacji prototypu fizycznego do dokumentacji CAD
- W przypadku uszkodzenia komponentu, który nie posiada dokumentacji technicznej lub nie jest już dostępny na rynku
- Do tworzenia bibliotek dokumentacji nowych części maszyn, newralgicznych dla utrzymania ciągłości produkcji, aby zapobiec przestojom produkcji
Dlaczego warto zlecić nam wykonanie inżynierii odwrotnej?
Do przeprowadzenia procesu inżynierii odwrotnej konieczne są wysokie kompetencje inżynierskie oraz dostęp do adekwatnych urządzeń pomiarowych.
Dzięki posiadanym światowej klasy urządzeniom pomiarowym oraz najwyższym kompetencjom zespołu inżynierów odtwarzamy detale o wielkości od pojedynczych milimetrów do nawet kilkudziesięciu metrów. Dzięki zaawansowanym metodom zapewniamy sprawdzoną dokładność i szybkość projektowania nawet niestandardowych produktów i skomplikowanych części. Każdy produkt zyskuje kompletną dokumentację reverse engineering i może zostać ponownie wykonany lub poprawiony. Wykonujemy usługi inżynierii wstecznej m.in. dla takich branż jak: lotnicza, motoryzacyjna, energetyczna, additive manufacturing, medyczna, badawcza, muzealnicza i wielu innych.