Ekspert Smart Solutions, Dyrektor ds. Sprzedaży mgr inż. Adam Franko opowiada co warto wiedzieć o rynku i rozwiązaniach pomiarowych?
Jak wygląda obecnie rynek rozwiązań pomiarowych?
Smart Solutions działa na rynku precyzyjnych systemów pomiarowych od 15 lat. To wystarczająco długo, aby znać i móc oceniać rynek, przewidywać trendy. Według mnie, rynek technologii pomiarowych ma się nieźle. Po przerwie wróciły programy unijne wspierające polski przemysł. Zniknęły problemy związane z pandemią i mimo sytuacji politycznej za wschodnią granicą, da się zauważyć pozytywną zmianę w odniesieniu do ostatnich 2-3 lat.
Nie widzę żadnych istotnych różnic między tak zwanymi rynkami „zachodnimi” a rynkiem polskim. Oczywiście nie mam na myśli tutaj rozmiarów rynku, gdyż ten jest ściśle związany z gospodarką danego kraju. Natomiast jeśli chodzi o dostęp do nowych technologii w technice pomiarowej sytuacja jest prosta – my oferujemy to samo co nasi koledzy, dystrybutorzy z krajów zachodniej Europy, a nasi klienci kupują te same najnowocześniejsze urządzenia i systemy pomiarowe.
Jakiego typu systemy pomiarowe cieszą się obecnie największym zainteresowaniem klientów?
Nieustannym zainteresowaniem cieszą się współrzędnościowe maszyny pomiarowe od LK Metrology.
Od lat jest to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy potrzebują precyzyjnych, szybkich i zautomatyzowanych pomiarów. Maszyny współrzędnościowe CMM ALTERA to najnowsza generacja ceramicznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych, zaprojektowana, aby zaspokoić najwyższe oczekiwania i wzrastające potrzeby precyzji, dokładności i efektywności.
Ostatnio widzimy również wzmożony ruch na rynku laser trackerów, które stopniowo zajmują miejsce ramion pomiarowych.
Modele Laser Tracker API Metrology RADIAN Pro, Plus i Core, które oferujemy naszym klientom to najlepsze dostępne na rynku rozwiązania w pomiarach dużych gabarytów. Ten nowoczesny przenośny system pomiarowy działa z dokładnością metrologiczną, stanowiąc idealne rozwiązanie przy pomiarach dużych elementów, przy pomiarach w ograniczonych przestrzeniach lub przy dużych wahaniach temperatury. Zakres pomiarowy takiego laser trackera z dokładnością metrologiczną wynosi nawet 160 metrów. System sprawdza się także przy kalibracji maszyn czy linii produkcyjnych.
Na trzecim miejscu trzeba wspomnieć o skanerach ręcznych, które są coraz częściej wybierane przez klientów, ze względu na swoją mobilność, niewielką masę. Oferowane przez nas skanery ręczne ZG Technology dostarczają wysokiej jakości danych 3D w krótkim czasie, zapewniając szybki pomiar nawet bardzo złożonych elementów, miejsc trudno dostępnych oraz obiektów o różnych gabarytach i kształtach, o niewielkich wymiarach, przy ograniczonej przestrzeni czy wymagających szczególnej ostrożności.
Z czego wynika niesłabnące zainteresowanie rynku współrzędnościowymi maszynami pomiarowymi?
Na ile skanery 3D są konkurencją w stosunku do pomiarów współrzędnościowych?
Najkrócej – CMM to najlepsza dokładność i powtarzalność pomiarów, zwłaszcza podczas pomiarów związanych z kontrolą jakości wielu różnorodnych elementów przy produkcji seryjnej.
Praktycznie każdy, chcący się liczyć na rynku zakład produkcyjny, posiada w swoim dziale kontroli jakości urządzenie do pomiarów 3D, takie jak ramię pomiarowe czy maszyna CMM. Dokładności przy pomiarach stykowych sięgają dziesiątych części mikrometra. W przypadku pomiarów laserowymi głowicami skanującymi, dokładność w dalszym ciągu jest mniejsza i w przypadku najdokładniejszych skanerów, błąd pomiaru na maszynie CMM jest na poziomie 0,005 mm.
Szacuję, że mniej więcej co drugie urządzenie sprzedawane w celu wykonywania pomiarów współrzędnościowych , wyposażone jest w skaner lub jest to skaner 3D. Trudno tu mówić o konkurencji między popularną „stykówką” a skanerami, ponieważ w zależności od zastosowania wybór zazwyczaj jest oczywisty.
Praktycznie każda branża zawiązana z produkcją interesuje się dzisiaj skanerami 3D. Jako przykład mogę podać przemysł motoryzacyjny, lotniczy, przemysł związany z produkcją sprzętu RTV i AGD, przemysł zbrojeniowy czy związany z produkcją implantów medycznych.
Podsumowując – nie mówiłbym tu o konkurencji, a raczej o możliwym efekcie synergii.
Jaka jest przyszłość skanerów 3D?
Bez wątpienia w najbliższym czasie możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju technologii skanowania, powiązanej z równoległym rozwojem oprogramowania.
Przyszłość to na pewno automatyzacja w coraz większym stopniu, szczególnie od strony oprogramowania. Sam proces skanowania już obecnie odbywa się w dużej części przypadków automatycznie. Jeszcze większy udział AI w algorytmach i dostępnych funkcjach, oraz wszystkie rozwiązania prowadzące do sytuacji, w której operator po przyciśnięciu jednego przycisku otrzyma gotowy raport z inspekcji.
Jakie jest najczęstsze przeznaczenie kupowanych obecnie precyzyjnych systemów pomiarowych?
Nadal najczęściej naszymi kontaktami po stronie klienta są działy Kontroli Jakości oraz Badań i Rozwoju. Nasi klienci inwestują w systemy pomiarowe przeznaczone do kontroli jakości produkcji oraz rozwoju produktu. Coraz częściej także nie chodzi wyłącznie o pomiar, ale również o inżynierię odwrotną. To wyraźny trend na rynku. Obserwujemy go przy procesach inwestycyjnych naszych klientów, jak i poprzez wzrastające zapotrzebowanie na usługi tego typu.
Inżynieria odwrotna wraz z produkcją addytywną wyznaczają nowy trend także dla precyzyjnych pomiarów metrologicznych. Urządzenia pomiarowe z naszej oferty – od CMM czy tomografów przemysłowych CT & X-ray do wielkogabarytowych pomiarów laser trackerem – pozwalają na wykonywanie skanowania i odtwarzanie detali o wymiarach od pojedynczych mikronów do nawet 160 metrów.
Jakich interesujących nowości możemy oczekiwać w najbliższej przyszłości?
W kwestii nowych rozwiązań na uwagę na pewno zasługuje system 9D LADAR od API Metrology.
Jest to system do automatycznej, bezstykowej kontroli jakości. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu z nami. Jeśli chodzi o nowości w najbliższej przyszłości to zapewniam, że firmy które reprezentujemy w Polsce planują jeszcze niejedną premierę w 2023 r. Na szczegółowe informacje musimy jeszcze jednak poczekać.
Jak sztuczna inteligencja wpłynie w przyszłości na branżę pomiarową?
Sztuczna inteligencja jest tematem, który powoli, ale coraz częściej pojawia się w nowych rozwiązaniach software’owych.
Póki co istnieją pojedyncze funkcje lub moduły oprogramowania, korzystające z AI do konkretnych zastosowań. Nie ma jednak wątpliwości, że z czasem rola AI będzie rosła. Już wkrótce oprogramowanie pomiarowe oraz oprogramowanie do obróbki czy przetwarzania wyników korzystać będzie z systemów sztucznej inteligencji AI takich jak uczenie maszynowe, głębokie uczenie maszynowe itp.