Projekt badawczy wraz z Fundacji Oberlin Violin Makers Foundation pozwolił poznać tajemnicę cennych XVIII-wiecznych weneckich skrzypiec. Dzięki zaawansowanej technologii mikrotomografii przemysłowej CT poznaliśmy tajemnicę tego wspaniałego instrumentu, a lutnicy mogli stworzyć jego replikę.
Misją Fundacji Oberlin Violin Makers jest zachowanie i promowanie bogactwa dziedzictwa sztuki lutniczej, której historia sięga Włoch okresu późnego renesansu. Jednym ze sposobów realizacji tego celu są badania, modelowanie i rekonstrukcja niezwykle rzadkich zabytkowych skrzypiec z wykorzystaniem technologii tomografii przemysłowej.
Hidden… co wiadomo było przed wykonaniem badań mikrotomograficznych?
Fundację tworzą ludzie, których pasją jest poznawanie tajemnic starych instrumentów. Co roku wybierają oni jeden wyjątkowy i unikalny stary instrument, który planują zbadać i odtworzyć. Przeważnie są to włoskie instrumenty z okresu od początku lat 1600 do połowy XVII wieku. Projekty polegają na przestudiowaniu starego arcydzieła sztuki lutniczej, poznaniu tajemnicy jego wytworzenia, aby potem stworzyć jego dokładną replikę.
Tym razem projekt dotyczył instrumentu Domenico Montagnany z 1739 roku, wypożyczonego od prywatnego kolekcjonera. Styl wybranych skrzypiec różni się od tych najbardziej znanych – Stradivariusa czy Guarneriego. Skrzypce Montagnany mają wyższe łuki i czerwony lakier, typowy dla Wenecjan z tamtego okresu, instrument ma nie tylko wyjątkowy dźwięk, ale jest po prostu bardzo piękny.
Biorąc pod uwagę wartość instrumentów, z którymi pracuje Fundacja, żadne niszczące metody badania nie są oczywiście możliwe. Dlatego też tomografia przemysłowa stała się technologią wybraną przez członków Fundacji Lutników Oberlina w ich projekcie odkrywania, jak dawni mistrzowie tworzyli swoje instrumenty i wykorzystania inżynierii odwrotnej do odtworzenia ich dzieł.
Visible...
Kiedy kilka lat temu Fundacja Oberlin Violin Makers po raz pierwszy zdecydowała się na skanowanie skrzypiec, wykorzystała technologię medycznej tomografii komputerowej. Jednak z tą metodą wiązały się pewne ograniczenia. Aby stworzyć naprawdę dokładny model 3D potrzebna jest bowiem znacznie lepsza rozdzielczość, niż ta możliwa do uzyskania w tomografii medycznej. Przełomem dla Fundacji było zastosowanie tomografii przemysłowej.
Uzyskanie skanów wysokiej rozdzielczości z tomografii przemysłowej, wyznaczyło nowy kierunek w projektach. Członkowie Fundacji udali się do siedziby Nikon Metrology w Brighton w Michigan, aby zbadać skrzypce przy użyciu precyzyjnego systemu tomografii przemysłowej, zapewniającego prawie trzykrotnie większą rozdzielczość niż skanery medyczne. Przełożyło się to na 5 453 obrazów informacji w porównaniu z wcześniejszymi 1 829. Taki poziom szczegółowości okazał się przełomowy, gdy próbowano odtworzyć obiekt, w którym każdy mikron materiału wpływa na różnicę w działaniu. Aby uzyskać najwyższą możliwą rozdzielczość dla próbki o takiej długości, zastosowano metodę skanowania zwaną 'X.tend’ lub 'Helical CT Scanning'”. Dzięki temu zespół mógł zebrać dane o skrzypcach w jednym długim skanie.
Różnica w dokładności pomiędzy medyczną tomografią komputerową a mikrotomografią jest dość prosta i sprowadza się do mniejszej, mocniejszej plamki rentgenowskiej, dzięki czemu uzyskuje się lepszą rozdzielczość. Dlatego w zastosowaniach przemysłowych, w których niezbędna jest precyzyjna widoczność wewnętrznych konturów i wymiarów części z najwyższą możliwą rozdzielczością, mikrotomografia jest najlepszym wyborem.
Na podstawie zebranych danych części składowe skrzypiec zostały wydrukowane w 3D i ponownie złożone w kopię warsztatową instrumentu, która była następnie badana przez mistrzów z Fundacji Oberlin. Stworzenie przez nich dokładnej repliki oryginału Montagnana zajęło kolejne dwa lata. Zebrane dane trafiły do archiwum Fundacji, najlepszego na świecie archiwum lutników w zakresie skanów i danych.
Projekt stał się przełomem w badaniach starych arcydzieł sztuki lutniczej z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
Nasze wieloletnie doświadczenie i najwyższe kompetencje inżynierów pozwalają nam odkrywać tajemnice przedmiotów, poprzez wykorzystanie technologii badań nieniszczących z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego w naszym Centrum Prezentacyjnym i Pomiarowym w Biurze Regionalnym w Katowicach. To właśnie tutaj zapraszamy klientów na prezentacje techniczne i handlowe, realizujemy usługi kontroli jakości, pomiarowe i badawcze oraz odkrywamy tajemnice…
Jesteśmy dumni, że nasza pasja do metrologii i kompetencje naszych inżynierów pozwalają nam nie tylko wykonywać usługi dla biznesu, ale także brać udział w fascynujących i nietypowych pomiarach eksponatów muzealnych czy też naukowych.
Zawsze wiedzieliśmy, że stosowane przez nas metody pomiarowe i badań nieniszczących znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle i produkcji, ale także w badaniach naukowych i muzealnictwie.
W Smart Solutions planujemy nadal kontynuować naszą współpracę z wyższymi uczelniami, placówkami naukowymi i muzeami w ramach naszego projektu „ART MEETS SCIENCE”