Inwestycja w przyszłość planety

Dostarczone przez nas systemy i oprogramowanie pomiarowe przenoszą na najwyższy poziom kontrolę jakości w wielu branżach przemysłu, wszędzie tam, gdzie nie ma kompromisu w kwestii jakości, a rozwój produktu jest priorytetem.

Dzisiaj dzielimy się studium przypadku związanym z inwestycją w przyszłość naszej planety, czyli w produkcję zielonej energii. Mowa o inwestycji w kontrolę jakości, projekcie wykonanym przez naszego dostawcę firmę LK Metrology w fabryce Timken w Dudley w Anglii.

Inwestycja w kontrolę jakości wspiera przyszłość planety...

Fabryka Timken w Dudley w Wielkiej Brytanii dostarcza zaprojektowane przez siebie łożyska do wielu gałęzi przemysłu, w tym górnictwa, przemysłu spożywczego, celulozowo-papierniczego, cementowego, morskiego i ściekowego.

Ostatnio nastąpił znaczny wzrost zapotrzebowania na większe łożyska o średnicy do 1200 mm stosowane w turbinach wiatrowych.  Jest to związane z ogólnoświatowym trendem dążenia do wzrostu udziału zielonej energii w bilansach źródeł jej pozyskiwania i dążeniem krajów osiągnięcia swoich celów w zakresie produkcji energii odnawialnej.

We are metrology

Aby zapewnić kontrolę większych łożysk, firma Timken zakupiła współrzędnościową maszynę pomiarową CMM z mostem ceramicznym AlteraM 15.12.10 o przesuwie osi 1500 x 1200 x 1000 mm, wyprodukowaną przez firmę LK Metrology.

Kolejnym krokiem była modernizacja przez LK Metrology starej współrzędnościowej maszyny pomiarowej Mitutoyo, używanej do mierzenia łożysk kulkowych i wałeczkowych z otworami o średnicy do 800 mm. Została ona zmodernizowana przez LK Metrology o nowy sterownik i identyczne oprogramowanie CAMIO 2021 do pomiarów, programowania, analizy i raportowania, dzięki czemu inspektorzy mogą swobodnie wymieniać programy między obiema maszynami.

Na każdym łożysku sprawdzane są dziesiątki bardzo precyzyjnych cech geometrycznych, aby zapewnić, że płaskość, okrągłość, bicie promieniowe i szerokość toru spełniają wszystkie określone tolerancje, z których niektóre mieszczą się w granicach ± 6 µm. Po inwestycji w nową maszynę i modernizacji starej jest to proces szybki, powtarzalny i automatyczny, odbywający się na maszynach współrzędnościowych sterowanych komputerowo w cyklu czasowym wynoszącym zaledwie około 10 minut.

William Hayes, Inżynier ds. Poprawy Jakości w fabryce Timken w Dudley, skomentował: „Wybraliśmy LK Metrology na dostawcę nowego systemu pomiarowego, ponieważ był to jedyny  dostawca, który zaoferował nam nową, niedrogą, bardzo dokładną maszynę o optymalnej wydajności.

Firma była również proaktywna, oferując modernizację nowego oprogramowania sterującego do naszej współrzędnościowej maszyny pomiarowej Mitutoyo BN710, ponieważ potrzebujemy dwóch maszyn pomiarowych, aby poradzić sobie z rosnącą przepustowością produkcji.”

Projekt obejmował również dostarczenie nowej technologii w postaci zmotoryzowanej głowicy pochylająco-obrotowej PH10MQ firmy Renishaw oraz sondy skanującej SP25M z wymiennymi trzpieniami. Urządzenia te są w stanie zarówno wykonywać pomiary w ważnych trudno dostępnych punktach, jak i bardzo szybko skanować duże obszary. Przykładowo system jest w stanie skanować okrąg z prędkością 1,2 m/min, uzyskując przy tym do 1000 punktów pomiarowych na sekundę. 

Dodatkową zaletą sondy SP25M jest możliwość dokładnego pomiaru za pomocą trzpieni pomiarowych o długości do 400 mm, co pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc przedmiotu, podczas gdy w przypadku tradycyjnych sond długość trzpienia pomiarowego wynosi 100 mm.

Zmiana funkcjonalności z sondy dotykowej na skanowanie jest w pełni programowalna. W przypadku potrzeb firmy Timken podział między dwoma trybami pracy wynosi w przybliżeniu 50:50. Wykonuje je sonda SP25M, w której obudowie wbudowane są dwa czujniki, więc nie ma potrzeby wymiany sondy. 

Dla wszystkich, którym zależy na przyszłości planety

Uzyskane dane pozwalają dostarczać bardzo dokładne raporty dotyczące odchyleń w rozmiarze, położeniu, profilu i kształcie, a więc wszystkich parametrów, które mogą mieć wpływ na wydajność łożyska. Inspekcja z większą prędkością umożliwia również dostarczanie szybkich informacji zwrotnych dla produkcji, w celu dostosowania lub poprawy procesów produkcyjnych.

Po zainstalowania nowej maszyny współrzędnościowej przez LK Metrology i jednoczesnej modernizacji mniejszej maszyny pracownicy klienta przeszli specjalistyczne szkolenie prowadzone przez inżynierów LK Metrology i zdobyli kompetencje, pozwalające na pracę i sprawdzanie jakości łożysk na obu maszynach w nowej konfiguracji.

Najnowsza wersja oprogramowania CAMIO 2021 firmy LK pomaga zwiększyć wydajność kontroli, poprawić jakość zebranych danych i uzyskać lepszy wgląd w mierzone komponenty. Nowe programy kontrolne są przygotowywane szybko dzięki automatycznemu wykrywaniu, które powierzchnie modelu CAD powinny być użyte do pomiaru cechy. Wprowadzono również ulepszenia w przepływie pracy programistycznej poprzez rozszerzenie zaawansowanej funkcji wybierania na punkty dotykowe i ścieżki skanowania na modelu CAD oraz wskazywanie wyboru istniejących zmierzonych cech.

Z pasji do metrologii

W Polsce jako jedyni oferujemy systemy pomiarowe produkcji LK Metrology. Od wielu lat z sukcesem sprzedajemy współrzędnościowe maszyny pomiarowe CMM ALTERA  tej firmy, serwisujemy je, instalujemy i aktualizujemy oprogramowanie, szkolimy operatorów – jednym słowem wykonujemy pod klucz projekty o podobnej jak w dzisiejszym artykule skali i zakresie. Podobnie jak nasz dostawca oferujemy modernizację maszyn pomiarowych innych producentów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, do zapoznania się z pełnym opisem tego spektakularnego projektu na stronie naszego partnera LK Metrology i do kontaktu z nami w każdej sprawie dotyczącej kontroli jakości, metrologii i badań nieniszczących nie tylko związanych z CMM.

Udostępnij: