smart-solutions.pl - NIKON_Antikythera

Antikythera i jej tajemnice…Tomografia przemysłowa CT badania nieniszczące RTG Xray

Nowoczesne rozwiązania nie tylko dla przemysłu...Tomografia przemysłowa CT i badania nieniszczące

Tomografia przemysłowa CT | badania nieniszczące | RTG | Xray

Udział Nikon Metrology w międzynarodowym projekcie badawczym pozwolił poznać tajemnicę Mechanizmu z Antykithery.

Dzięki badaniom tomografii przemysłowej poznaliśmy tajemnicę tego urządzenia sprzed ponad 2000 lat.

Zestaw 30 kół zębatych z brązu, umieszczonych w drewnianej skrzynce wielkości pudełka po butach, został zaprojektowany do przewidywania dat zaćmień Księżyca i Słońca Śledzenia ruchów Księżyca po niebie, a nawet obliczania dat ważnych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie.

Żadne urządzenie o porównywalnym stopniu zaawansowania technologicznego nie jest znane z żadnego miejsca na świecie przez kolejnych 1000 lat…  

Hidden… co wiadomo było przed wykonaniem badań mikrotomograficznych?

W 1901 roku z wraku leżącego w pobliżu wyspy Antykithira na Morzu Egejskim archeolodzy wydobyli kilka niewielkich, skorodowanych brył brązu. Naukowcy jednak  dostrzegli w nich fragmenty mechanizmu. Uznali, że są to pozostałości „skomplikowanego zegara”. Uznano, że Mechanizm  jest dziełem starożytnych Greków. Leżał w wodzie ponad 2000 lat oraz okrzyknięto mechanizm najnowocześniejszym urządzeniem, jakie powstało w antyku, ponieważ wyprzedzał o ponad tysiąc lat wszelkie porównywalne konstrukcje. Prawdopodobnie powstał na wyspie Rodos. W połowie XX wieku, po zbadaniu mechanizmu promieniami rentgena. Badacze ustalili, że urządzenie służyło antycznym Grekom do określania pozycji Słońca i Księżyca oraz pięciu znanych wówczas planet.

Visible…

W 2006 roku opublikowano wyniki badań nowego projektu badawczego. Brytyjscy, greccy i amerykańscy specjaliści wykorzystali metodę tomografia przemysłowa CT, badania nieniszczące, RTG oraz Xray do badania Mechanizm z Antykithiry. Do Narodowego Muzeum Archeologii w Atenach ściągnięto ośmiotonowy supernowoczesny komputerowy tomograf przemysłowy. Eksperci stworzyli trójwymiarowy model prześwietlanego mechanizmu. Użyli najnowszych dostępnych programów komputerowych i oczyścili obraz. Dzięki temu możemy dziś dokładnie obejrzeć wnętrze eksponatu. Kryją się w nim resztki 30 kółek zębatych tworzących serce mechanizmu. Zespół badawczy obliczył ile zębów mają kółka, pomimo że zachowane były często tylko we fragmentach. Uzyskane dane pozwoliły odtworzyć budowę znacznej części Mechanizmu. Odczytano napisy pokrywające urządzenie  i ustalono datę jego powstania pod koniec II wieku p.n.e.

  • Mechanizm był skrzynką o wymiarach 31,5 na 19 na 10 centymetrów, którą można było otwierać z dwóch stron. 
  • Tarcza z przodu wskazywała ruch Słońca i Księżyca na tle zodiaku oraz egipskiego kalendarza, którego używali Grecy.
  • Z tyłu były dwie tarcze. Jedna pozwalała synchronizować kalendarz słoneczny z księżycowym. Druga zaś przewidywać zaćmienia Słońca i Księżyca.
  • Mechanizm pokazywał, które igrzyska powinny być rozgrywane w danym roku.
  • Całe urządzenie miało 37 kółek zębatych. Brakujące 7 kół służyło do pokazywania ruchu planet.
  • Mechanizm napędzano korbką wystająca z boku skrzynki.

Co odkryli?

Odkrycie tajemnicy Mechanizmu z Antykithiry spowodowało rewizję poglądów na temat greckich osiągnięć techniki. Precyzja i pomysłowość greckich mistrzów zachwyca do dziś. Potrafili oni odtworzyć nieregularny ruch Księżyca po eliptycznej orbicie. Stopień miniaturyzacji elementów mechanizmu porównywalny jest z kunsztem  zegarmistrzów z XVIII wieku… Obojętnie czy nazwiemy go komputerem, kalkulatorem astronomicznym, „skomplikowanym zegarem” czy po prostu Mechanizmem. Jedno jest pewne – wyprzedził swoje czasy o 2000 lat, a jego tajemnice poznaliśmy dzięki technologii przyszłości.

W podsumowaniu nasze wieloletnie doświadczenie i najwyższe kompetencje inżynierów pozwalają nam odkrywać tajemnice przedmiotów. Poprzez wykorzystanie technologii badań nieniszczących z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego w naszym Centrum Prezentacyjnym i Pomiarowym w Biurze Regionalnym w Katowicach. To właśnie tutaj zapraszamy klientów na prezentacje techniczne i  handlowe, realizujemy usługi kontroli jakości, pomiarowe i badawcze oraz odkrywamy tajemnice…

Jesteśmy dumni, ponieważ nasza pasja do metrologii i kompetencje naszych inżynierów pozwalają nam nie tylko wykonywać usługi dla biznesu, ale także brać udział w fascynujących i nietypowych pomiarach eksponatów muzealnych czy też naukowych.

Zawsze wiedzieliśmy, że stosowane przez nas metody pomiarowe i badań nieniszczących znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle i produkcji, ale także w badaniach naukowych i muzealnictwie.  

W Smart Solutions planujemy nadal  kontynuować naszą współpracę z  wyższymi uczelniami, placówkami naukowymi i muzeami w ramach naszego projektu „ART MEETS SCIENCE”

Udostępnij: