Pomiary pojazdów szynowych - jakość bez kompromisów
W przypadku pomiarów kontrolnych dla branży kolejowej stawką jest bezpieczeństwo ludzi — pasażerów i pracowników oraz przewożonych towarów. Pomiary pojazdów szynowych to niezwykle ważny element dbania o bezpieczeństwo.
Pomiary dla branży pojazdów szynowych to branża, gdzie obowiązuje zasada zero tolerancji dla błędów.
Pomiary to nieodzowny element przy produkcji, okresowych przeglądach i naprawach taboru szynowego. Sprawdzenie kluczowych parametrów geometrii zapobiega nieprawidłowościom w eksploatacji lokomotyw, wagonów, pojazdów metra czy taboru tramwajowego.
Aby zapewnić bezpieczeństwo, pomiary odbywają się zawsze przy zachowaniu ściśle określonych procedur, obowiązujących tak w Smart Solutions, jak i u naszych klientów.
Kluczowe znaczenie ma zarówno przygotowanie pomiarów i dobór odpowiednich narzędzi pomiarowych, jak i kolejność oraz czas wykonania poszczególnych czynności.
zdj. intercity.pl, kolejedolnoslaskie.pl, kolejowyportal.pl
Pojazdy szynowe w trakcie użytkowania narażone są na działanie wielu czynników środowiskowych. Powoduje to zużywanie podzespołów i towarzyszącej im infrastruktury. Bezpieczna i niezawodna eksploatacja pojazdów szynowych wymaga zapewnienia kontroli stanu technicznego oraz kontroli geometrii podzespołów. Dlatego tak istotne są okresowe przeglądy, mające na celu ujawnienie potencjalnych nieprawidłowości.
Raporty i dokumenty z okresowych pomiarów są podstawą do sporządzenia protokołu oceny stanu technicznego pojazdu. Szczegółowe wytyczne odnoszące się do utrzymania, eksploatacji oraz bezpieczeństwa pojazdów szynowych to m.in.
- krajowe specyfikacje techniczne
- obowiązujące normy jakościowe
- dokumentacja techniczna pojazdów.
Określają one dopuszczalne zmiany wymiarowe geometrii podzespołów i wskazują wartości, które są graniczne z punktu widzenia bezpieczeństwa eksploatacji. Stwierdzone w czasie pomiarów i badań wady i odchylenia mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu pojazdów szynowych są niezwłocznie usuwane. W przypadku braku możliwości ich usunięcia, wprowadzane są ograniczenia eksploatacyjne.
Pomiary pojazdów szynowych - proces w Smart Solutions
Współpracujemy od wielu lat, na dużą skalę z wieloma firmami z branży pojazdów szynowych. Prowadzimy pomiary geometrii pojazdów na potrzeby okresowych przeglądów oraz w przypadku pojazdów po kolizji.
Posiadamy nowoczesne systemy pomiarowe, pozwalające zrealizować nam każdy pomiar dla branży kolejowej.
Nasz zespół inżynierów składa się z osób, które mają wiedzę i umiejętności praktyczne oraz znają specyfikę branży. Dzięki temu możemy sprawnie wykonywać usługi pomiarowe, w tym pomiary dla branży kolejowej.
Dotychczasowe doświadczenia przekładają się na płynny proces współpracy z klientem – od analizy dokumentacji, poprzez pomiary na hali, do opracowania wyników w wymaganym formacie.
Nasz proces współpracy z każdym klientem w branży pojazdów szynowych oparty jest o stałe elementy:
- zapytanie klienta zawierające dokumentacje techniczną z zaznaczonymi charakterystykami do pomiaru, karty DSU
- ocena technicznej wykonalności pomiarów wraz z doborem urządzenia pomiarowego
- przygotowanie programów pomiarowych dedykowanych konkretnemu zleceniu
- pomiary w lokalizacji klienta w terminie wynikającym z harmonogramu prac remontowych lub okresowych przeglądów, w obecności komisarzy
- analiza i opracowanie wyników – dokumentacja w postaci kart DSU lub raportów z programu pomiarowego
- omówienie wyników i wyjaśnienia ewentualnych rozbieżności
Pomiary pojazdów szynowych - wykonanie pomiarów
Używane przez nas urządzenia pomiarowe pozwalają na wyznaczenie parametrów geometrii pojazdów i analizę wyników już na etapie pomiarów, na hali.
Wyznaczenie wartości parametrów kontrolnych odbywa się poprzez pomiar wcześniej ustalonych punktów na obiekcie, które oprogramowanie przekształca w cechy (płaszczyzny, okręgi, walce) pomiędzy którymi określane są wzajemne relacje w przestrzeni.
W kolejnym kroku analiza wyników opiera się na porównaniu wartości pomiarowych z wartościami projektowymi oraz określeniu odchyłek znajdujących się w dokumentacji pojazdu.
Wyniki pomiarów przedstawiane są zarówno w postaci tabeli jak i formie graficznej lub innej uzgodnionej z inspektorem nadzorującym proces kontroli – karty DSU. Dane pomiarowe mogą być przechowywane w pamięci komputera, co daje możliwość ponownej analizy wyników w przyszłości, a także zapobiega ewentualnej utracie informacji. Możliwe jest także uzyskanie wydruków wyników z oprogramowania pomiarowego, niezbędnych do prac związanych z odbiorem pojazdu po remoncie oraz do współpracy z osobami decyzyjnymi.
Zakończeniem pomiarów jest wypełnienie i podpisanie kart pomiarowych dla danego podzespołu z dołączeniem aktualnego certyfikatu dokładności pomiarowej urządzenia pomiarowego.
Pomiary pojazdów szynowych - system pomiarowy
Laser Tracker Radian - wybrane parametry
Smart Solutions w swoich projektach pomiarowych dla branży pojazdów szynowych wykorzystuje wszystkie posiadane urządzenia. Wybór urządzenia wynika z analizy dokumentacji dostarczonej przez klienta i jest odpowiedzią na pytania:
Który system pomiarowy najlepiej sprawdzi się w tym wypadku? Który system pozwoli na precyzyjne pomiary elementów w optymalnym czasie? Który system zapewni wymaganą w dokumentacji dokładność pomiarów?
Najczęściej wybieranym do pomiarów wagonów i lokomotyw urządzeniem jest Laser Tracker Radian firmy API.
Drugie miejsce na podium zajmuje ramię pomiarowe. W wyjątkowych sytuacjach decydujemy się na wybór skanera ręcznego.
Dokładność systemu | |||
2 -7 Metrów | 7-15 Metrów | Powyżej 15 Metrów | |
Długość przestrzenna (2σ) | ± 50µm | ± 80µm | ± (20µm + 4µm/m) |
Promień sfery (2σ) | ± 50µm | ± 75µm | ± (30µm + 4µm/m) |
Powierzchnia (2σ) | ± 60µm | ± 70µm | ± (80µm + 2µm/m) |
Pomiary pojazdów szynowych - przygotowanie do pomiarów
Mamy na uwadze, że nasze pomiary geometrii to dla naszego klienta tylko jeden z etapów procesu przeglądu lub remontu. Dążymy do optymalnie szybkiego i bezproblemowego przeprowadzenia każdego pomiaru.
Bazując na naszym doświadczeniu, przed przyjazdem na pomiary rekomendujemy naszym klientom przygotowanie odpowiednich warunków technicznych do pomiaru. Pozwala to sprawnie przeprowadzić pomiary. Przykładowa rekomendacja:
- Należy zdemontować podzespoły znajdujące się pod ostoją tak, aby był dostęp do mierzonych elementów.
- Należy wyczyścić obszary podlegające pomiarowi (smar, kurz, inne zanieczyszczenia).
- Ostoja podczas pomiarów powinna być podniesiona na ok. 1,8-2m, tak aby był swobodny dostęp do mierzonych elementów dla operatora stojącego pod lokomotywą.
- Ważne, aby podparcie ostoi było stabilne i nie występowały drgania.
- Należy zapewnić dostęp do sieci elektrycznej.
- Otoczenie pomiarowe powinno mieć stałą temperaturę (różnice temperatur wpływają niekorzystnie na uzyskane wyniki).
- W przypadku pomiarów wykraczających poza zasięg operatora, klient zapewnia niezbędne oprzyrządowanie mające na celu zapewnienie dostępu do mierzonych cech.