lokalizacjaCentrum Prezentacji

Wydział Mechaniczny PK
al. Jana Pawła II 37  31-864 Kraków   

 

 

lokalizacjaBiuro i Centrum Prezentacji

ul. Kupiecka 11
03-046 Warszawa

 

 

Inżynieria odwrotna

Projektowanie komputerowe przy użyciu systemów komputerowego wspomagania projektowania (CAD – z ang. Computer-aided Design) jest obecnie silnie rozprzestrzenione w przemyśle i procesach projektowych. Pozwala ono na szybkie tworzenie modeli komputerowych, które stanowią bazę w procesach wytwórczych CAM (z ang. Computer-aided Manufacturing), a także kontroli jakości.

Jedną z odmian projektowania komputerowego jest inżynieria odwrotna (z ang. Reverse Engineering) w rozumieniu inżynierskim, zwana także inżynierią rekonstrukcyjną. W tradycyjnych metodach CAD zajmujemy się stworzeniem komputerowego modelu obiektu poprzez narzucenie wymiarów i cech użytkowych modelom 3D, wykonujemy rysunki techniczne, tworzymy pełną dokumentację itp., aby następnie przekształcić go w obiekt materialny. W przypadku inżynierii odwrotnej idea działania jest inna. W procesach inżynierii odwrotnej to obiekt materialny jest mierzony i przekształcany w model, a dokumentacja odtwarzana innymi metodami. Celem takich działań mogą być np.: elementy maszyn i urządzeń dla których nie są dostępne na rynku części zamienne, rekonstrukcje kości i budowa protez, przenoszenie dzieł sztuki w świat wirtualny, działania na etapie prototypowania urządzeń i pracy z gotowymi ich modelami rzeczywistymi (np. karoserie samochodowe prototypów wytworzonych przez rzeźbienie), prace wdrożeniowe, modernizacyjne części i urządzeń oraz wiele innych.

 

 


Firma Smart Solutions posiadając szeroki dostęp do urządzeń pomiarowych najwyższej klasy świadczy usługi z zakresu Inżynierii odwrotnej przy użyciu różnorodnych metod.
Skanujemy i odtwarzamy detale o wymiarach od pojedynczych milimetrów po metry i więcej.
W naszej ofercie znajdą Państwo szerokie spektrum urządzeń, którymi zbieramy dane – od maszyn pomiarowych ze skanerami (różne zakresy i dokładności), przez ramiona ze skanerami (także kilka modeli ramion i skanerów) przez tomografy komputerowe CT pozwalające zbierać pełną geometrię (wewnętrzną i zewnętrzną) detalu, po urządzenia i skanery wielkogabarytowe.
Pomiary wykonujemy zarówno na miejscu u klienta (o ile możliwe jest użycie urządzenia mobilnego), jak i w naszych laboratoriach w Warszawie i Krakowie.