lokalizacjaCentrum Prezentacji

Wydział Mechaniczny PK
al. Jana Pawła II 37  31-864 Kraków   

 

 

lokalizacjaBiuro i Centrum Prezentacji

ul. Kupiecka 11
03-046 Warszawa

 

 

Głowice pomiarowe


MH20i

mh20iMH20i jest ręcznie indeksowaną głowicą, w której połączono kinematyczne gniazdo modułów trzpieniowych sondy TP20 z możliwością indeksowania dwóch osi.

Oś A obraca się w zakresie ±180° w płaszczyźnie X-Y. Oś B obraca się w zakresie ±90° w płaszczyźnie Z. Dźwignia blokuje głowicę w jednym ze 168 powtarzalnych położeń, ustawionych w odstępach co 15°.

Głowica może utrzymywać pełny asortyment modułów TP20, które można zmieniać bez potrzeby ponownej kalibracji pod warunkiem, że kalibracja została przeprowadzona dla każdego położenia z każdą kombinacją trzpień pomiarowy/moduł.

 

Dane techniczne  
Długość 61 mm
Średnica 48 mm
Masa 210 g
Zamocowanie sondy gniazdo kinematyczne TP20
Zamocowanie głowicy gama chwytów MS
Odpowiedni interfejs PI 4-2
Liczba gniazd sondy 1
Wskazanie statusu sondy 1 dioda LED
Połączenie kablowe 5-stykowe gniazdo DIN 180º
Indeksowanie w osi A 0° do 90° w powtarzalnych odstępach co 15°
Indeksowanie w osi B 180° w powtarzalnych odstępach co 15°
Powtarzalność położenia 1,5 µm (0,00006 cala) (TP20 z zainstalowanym trzpieniem pomiarowym 10 mm)
2,5 µm (0,0001 cala) (z zainstalowanym modułem przedłużacza EM2 i trzpieniem pomiarowym 10 mm)
Maksymalna długość łącznika przedłużającego moduł przedłużacza EM2 - 75 mm (2,95 cala)

 


RTP20

rtp20Uchylno-obrotowa, indeksowana głowica pomiarowa RTP20 firmy Renishaw przeznaczona do użytku na współrzędnościowych maszynach pomiarowych w wersji ręcznej lub CNC.

Głowica pomiarowa RTP20 dzięki zintegrowanej sondzie pomiarowej elektrostykowej typu TP20 pozwala Użytkownikowi na zastosowanie modułu pomiarowego sondy TP20 o nacisku i funkcjonalności optymalnie dobranej do zadania pomiarowego. Kinematyczne złącze głowicy umożliwia powtarzalne zamocowanie zespołu końcówki pomiarowej - Operator maszyny pomiarowej może wymieniać moduły trzpieniowe bez konieczności rekalibracji.

Powtarzalne indeksowanie głowicy pomiarowej RTP20 co 15o pozwala na przywołanie uprzednio wykalibrowanych pozycji kątowych głowicy pomiarowej i modułu trzpieniowego bez konieczności rekalibracji. Zmiana pozycji kątowej głowicy pomiarowej może odbywać się w cyklu CNC przy wykorzystaniu ruchów kinematycznych maszyny pomiarowej.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji głowicy pomiarowej RTP20 maszyna pomiarowa w nią wyposażona może korzystać z magazynu wymiany końcówek MCR20 - w ciągu odtwarzania cyklu pomiarowego zmiana zespołu końcówki odbywa się w pełni automatycznie.

 

Dane techniczne  
Indeksowanie osi A 0° to 90°
Indeksowanie osi B ±180° w powtarzalnych odstępach co 15°
Wskazanie statusu sondy 1 dioda LED
Połączenie kablowe 5-stykowe gniazdo DIN
Zakres pracy w temperaturach +10 °C do +40 °C
Zakres przechowywania
w temperaturach
-10°C do +70 °C
Waga 208g
Zamocowanie sondy gniazdo kinematyczne TP20
Zamocowanie głowicy gama chwytów MS

 


PH10T Plus

ph10t plusPH10T PLUS jest podobna do głowicy PH10M PLUS oprócz tego, że posiada zamocowanie sondy z gwintem M8 zamiast gniazda "autojoint".

 

Dane techniczne  
Długość 103 mm
Szerokość 62 mm
Masa 645 g
Zamocowanie sondy gwint M8 (2 przewody)
Zamocowanie głowicy chwyt dostosowany do maszyny współrzędnościowej
Odpowiedni sterownik PHC10-3 PLUS
Powtarzalność położenia 0,4 µm, definiowana na odległości 100 mm
Całkowita liczba położeń 720
Maksymalny zalecany moment
obrotowy napędu
0,45 Nm
Maksymalna długość
łącznika przedłużającego
300 mm z zastosowaniem przedłużacza PEL4

 

Wszystkie sondy z gwintem M8, takie jak TP20 i TP200, oraz łączniki przedłużające można montować bezpośrednio na głowicy. Głowica PH10T PLUS jest w pełni zgodna z wszystkimi trzpieniami pomiarowymi oraz systemami wymiany modułów firmy Renishaw.

 


PH10M PLUS

ph10m plusGłowica PH10M PLUS może współpracować z długimi przedłużaczami oraz złożonymi zestawami sond, takich jak SP25M lub TP7M. Gniazdo "autojoint" o wysokiej powtarzalności zapewnia możliwość szybkiej zmiany sondy lub łącznika przedłużającego bez potrzeby ponownej kalibracji.

 

Dane techniczne  
Długość 117 mm
Szerokość 62 mm
Masa 620 g
Zamocowanie sondy gniazdo "Autojoint" (wieloprzewodowe)
Zamocowanie głowicy chwyt PH10M PLUS dostosowany do maszyny współrzędnościowej
Odpowiedni sterownik PHC10-3 PLUS
Powtarzalność położenia 0,4 µm, definiowana na odległości 100 mm
Całkowita liczba położeń 720
Maksymalny zalecany moment
obrotowy napędu
0,45 Nm
Maksymalna długość łącznika
przedłużającego
300 mm z zastosowaniem przedłużacza PAA3
450 mm z zastosowaniem przedłużacza PAACF tylko na specjalne
zamówienia przedłużacza PAACF tylko na specjalne zamówienia

 


PH10MQ PLUS

ph10mq plusPH10MQ PLUS jest odmianą głowicy PH10M PLUS, która umożliwia mocowanie głowicy zmotoryzowanej bezpośrednio z użyciem chwytu, przy czym oś B głowicy znajduje się wewnątrz samego chwytu. Ta opcja wyróżnia się bardziej smukłym i krótszym zamocowaniem sondy, gdzie widoczna jest oś obrotu A.

 

Dane techniczne  
Długość 73 mm
Szerokość 80 mm
Masa 730 g
Zamocowanie sondy gniazdo "Autojoint" (wieloprzewodowe)
Zamocowanie głowicy z bezpośrednim wykorzystaniem chwytu
Odpowiedni sterownik PHC10-3 PLUS
Powtarzalność położenia 0,4 µm, definiowana na odległości 100 mm
Całkowita liczba położeń 720
Maksymalny zalecany moment obrotowy napędu 0,45 Nm
Maksymalna długość łącznika przedłużającego 300 mm z zastosowaniem przedłużacza PAA3
450 mm z zastosowaniem przedłużacza PAACF tylko na specjalne zamówienia

 


PH20

ph20Wyjątkowa konstrukcja głowicy PH20 umożliwia zbieranie punktów pomiarowych tylko poprzez przemieszczenia kątowe głowicy, a nie elementów ruchomych maszyny współrzędnościowej. Wykorzystując jedynie szybkie ruchy obrotowe głowicy, dane są zbierane szybciej i z większą dokładnością oraz powtarzalnością. Ponadto, ruch w pięciu osiach eliminuje konieczność przeznaczenia czasu na indeksowanie głowicy. Wszystko to zazwyczaj pozwala na uzyskanie trzykrotnego wzrostu wydajności w porównaniu do konwencjonalnych systemów.

Nieograniczone możliwości pozycjonowania kątowego PH20 zapewniają optymalny dostęp, minimalizując tym samym potrzebę zmiany trzpieni pomiarowych.
Równoczesne przemieszczanie w pięciu osiach umożliwia dokonywanie pomiarów większych elementów na maszynie współrzędnościowej poprzez zminimalizowanie przestrzeni niezbędnej wokół elementu dla ruchu głowicy.
Oprogramowanie umożliwia  automatyczne zestrojenie PH20 z układem współrzędnych przedmiotu, eliminując zagrożenie kolizjami trzpieni pomiarowych oraz potrzebę zastosowania dokładnych mocowań.

 

Dane techniczne  
Waga (wraz z okablowaniem oraz modułem) 810 g
Zakres pracy w temperaturach 15 °C do 35 °C
Zakres przechowywania w temperaturach -25 °C do 70 °C
Maksymalna prędkość ruchu 3 obroty o 360° na sekundę
Maksymalna prędkość stykowa głowicy 50 mm/s
Zakres osi A -115° do 115°
Zakres osi B Nieskończone pozycjonowanie
Rozdzielczość kątowa 0.4 µRadianów (0.04 µm/100 mm)
Łożyska Mechaniczne
Joystick MCUlite-2 / MCU5 / MCU W

 


REVO®

revoREVO-2 to nowa i ulepszona wersja innowacyjnej, multisensorycznej 5-osiowej głowicy pomiarowej przeznaczonej do użytku w maszynach współrzędnościowych (CMM). System REVO-2 oraz nowy sterownik maszyny współrzędnościowej UCC S5, bazujący na sprawdzonym systemie multisensorycznym REVO o zwiększonej mocy i ulepszonej komunikacji w celu obsługi najnowszych czujników REVO, jak np. sonda do pomiarów wizyjnych RVP. Głowica charakteryzuje się także rozszerzonym zakresem przemieszczenia w ujemnym zakresie osi A, co poprawia dostęp do przedmiotu obrabianego i zmniejsza złożoność ustawienia trzpienia pomiarowego.
REVO-2 to jedyny system skanujący dla maszyn współrzędnościowych, który jednocześnie kontroluje ruch trzech osi maszyny i dwóch osi głowicy i zbiera dane dotyczące mierzonego przedmiotu za pomocą dwuwymiarowych i trójwymiarowych sond dotykowych, sondy do pomiaru chropowatości powierzchni, a teraz także bezdotykowej sondy wizyjnej. W konstrukcja głowicy zastosowano zaawansowaną technologię pomiaru laserowego i transmisji sygnału elektrycznego w celu zapewnienia precyzyjnego pomiaru przedmiotu obrabianego przy bardzo wysokiej prędkości zbierania danych. 5-osiowy system sterowania pomiarowy pozwala na eliminację większości niepożądanych błędów dynamicznych związanych z ruchem maszyny, ponieważ główną pracę wykonuje głowica pomiarowa. Jako że głowica jest znacznie lżejsza i bardziej dynamiczna niż maszyna współrzędnościowa, jest w stanie szybko nadążać za zmianami geometrii przedmiotu bez wprowadzania szkodliwych błędów dynamicznych.
W systemie REVO-2 zastosowano system optycznego przetwornika przyrostowego ATOM™ firmy Renishaw, który w sposób unikatowy łączy miniaturyzację z wysoką odpornością i wyjątkowymi parametrami metrologicznymi. ATOM jest najmniejszą głowicą na świecie, w której zastosowano filtrujący układ optyczny. Pracuje ona z prędkościami maks. rzędu 20 m/s (29 000 obr./min na dysku 17 mm) i rozdzielczością maks. rzędu 1 nm (0,004 sekundy kątowej na dysku 108 mm) wraz z gamą liniałów i pierścieni obrotowych (kątowych) wykonanych ze stali nierdzewnej i szkła.

 

revo duze

 

rsp2RSP2 posiada uniwersalny korpus, na którym można instalować różnej długości trzpienie pomiarowe o minimalnym zasięgu 175 mm i maksymalnym zasięgu 500 mm.

 

 

rsp3RSP3 uzupełnia system sondy RSP2, wyposażając system REVO®w możliwości skanowania w trybie 3D (x,y,z) oraz użycia trzpienia pomiarowego z ramieniem. Jest wykorzystywana do skanowania w 3 osiach, takich jak pomiary ze stałym kątem głowicy R

 

 

evoEVO®.Sonda REVO SFP1 zapewnia zintegrowanie kontroli jakości wykończenia powierzchni z procedurą pomiarową maszyny współrzędnościowej, gdzie użytkownik może dokonywać przełączeń pomiędzy skanowaniem i pomiarem chropowatości powierzchni, tak jak w przypadku sond innego typu.

 

 

rsp3-6Sonda RSP3-6 umożliwia lepszy dostęp i możliwości pomiaru cech w głębokich otworach poprzez połączenie długich przedłużaczy do 800 mm wraz z przemieszczeniami 5-osiowego systemu REVO. Sonda ta jest idealnym rozwiązaniem do pomiarów dużych elementów

 

 

rvpSystem RVP umożliwia przeprowadzanie pomiarów elementów wykonanych z cienkiej blachy, zawierających wiele otworów o średnicy nawet 0,5 mm oraz części niemożliwych do pomiaru dotykowego. Sonda RVP charakteryzuje się wydajnością i możliwością współpracy z maszyną współrzędnościową poprzez wykorzystanie przemieszczenia 5-osiowego oraz nieograniczonego pozycjonowania głowicy REVO.

 

Dane techniczne  
Prędkość skanowania Do 500 mm / sec
Poziom zbierania danych Do 4000 pkt / sec (RSP2 i RSP3)
Zakres pracy w temperaturach 14 °C do 40 °C
Zakres przechowywania w temperaturach -25 °C do +70 °C
Waga (wraz z okablowaniem i modułem)  2.1 kg
Wysokość (całkowita) 176.5 mm
Wymiary osi B 92 mm × 93 mm
Powierzchnia pomiaru osi A 116 mm
Maksymalna prędkość obrotu 3 obroty/sec
Zakres osi A -5° to +120° (dla pomiaru z RSP2 i RVP)
-100° to +120° (dla kalibracji I pomiaru z RSP3 i SFP1)
Zakres osi B Nieskończone pozycjonowanie
Rozdzielczość kątowa 0.002 arc sec (0.001 µm/100 mm)
Łożyska Powietrzne